sobota, 19 maja 2012

Kontroluj znamiona, to ważne!


Zaczęło się wiosna, moda na opaloną skórę trwa, a więc nic tylko się opalać. Ostatnio pojawiły się nawet reklamy  sieci sklepów H&M, na których modelka reklamująca kostiumy kąpielowe była dosłownie "spalona" na brąz. W Szwecji reklama spowodowała protesty lekarzy, którzy potępili promowanie niezdrowej opalenizny. Wiadomo, że ze słońcem nie wolno przesadzać i konieczne jest używanie kremów z filtrem. Poza tym najważniejsza jest kontrola znamion, bo to może uratować nam życie.

Każdy z nas na skórze posiada pieprzyki. Jedni mają ich mniej, inni więcej. Często skłonność do znamion dziedziczymy po rodzicach. Jednak nieważne czy pieprzyków mamy dużo czy mało, należy je kontrolować, a co ważniejsze zwracać uwagę na nowe, które się pojawiają. Może się okazać, że dziwnie wyglądające znamię to czerniak – nowotwór złośliwy. Jednak jeśli zostanie w porę wykryty jest w 100% uleczalny. Każdy w swoim życiu powinien wybrać się co najmniej raz do dermatologa, który obejrzy wszystkie nasze znamiona. Jednak jednorazowa wizyta nie zwalnia nas z samokontroli. Na co zwracać uwagę? Najłatwiej jest zapamiętać pięć liter: A,B,C,D,E.   

A - asymetria. Jeśli znamię jest asymetryczne należy pokazać je lekarzowi.
B - od angielskiego borders – granice. Jeśli granice są nierówne jest to niepokojący sygnał.
C - od angielskiego color  - kolor. Jeśli znamię ma różne kolor i to nie tylko brązowe. Mogą być czarne,   czerwone różowe. Mogą występować także kolory o różnym natężeniu od ciemnego brązowego do jasnego brązowego. Jeśli mamy kolorowe znamię trzeba interweniować. Im więcej kolorów tym gorzej.
D - od angielskiego diameter – średnica. Niepokojące są przede wszystkim duże znamiona, takie powyżej 6 mm.
E - ewolucja. Znamiona mogą się zmieniać kształt, kolor, rozmiar. Wszystko co się zmienia musi nas niepokoić.

Co ważne, wszystkie te symptomy nie muszą występować na raz. Jeśli Twoje znamię spełnia choć jeden z opisanych przypadków należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. 

Artykuł powstał przy konsultacji z dr Bartłomiejem Kwiekiem , dermatologiem z Centrum Chirurgii Plastycznej Malia. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz