Świat zmaga się z epidemią otyłości, która jest przyczyną wielu chorób, w tym cukrzycy, nadciśnienia i nowotworów. W Polsce z nadwagą i otyłością zmaga się już ponad 50% populacji. W przyszłości otyłość może być jedną z głównych przyczyn zgonów. Co spowodowało, że świat nagle się roztył? Przede wszystkim spalamy mniej kalorii niż przyjmujemy z różnego rodzaju potrawami. Producenci żywności przyzwyczaili nas do słodkiego smaku, a cukier i różnego rodzaju substancje słodzące dodają do prawie wszystkich produktów. Powszechnie uważane za zdrowe soki owocowe, to bomby kaloryczne. Szklanka soku pomarańczowego ma podobną wartość kaloryczną jak kolorowe napoje gazowane. Dodając soki do diety spożywamy dziennie kilkaset kalorii więcej niż gdybyśmy pili tylko wodę i niesłodzoną herbatę.
Brak ruchu i siedzący tryb życia to jedna z głównych przyczyn przybierania na wadze. W ciągu dnia siedzimy przez kilka godzin, a na piechotę często nie pokonujemy więcej niż nawet 1,5 km. Aby utrzymywać odpowiednią wagę powinniśmy robić między 8 a 10 tysięcy kroków dziennie. Przecięty pracownik biurowy robi około 2 tysięcy kroków każdego dnia. To bardzo mało.
Kolejnym z wrogów prawidłowej wagi są diety. Chociaż brzmi to paradoksalnie to każda stosowana przez nas dieta spowalnia metabolizm. Po kilku tygodniach diety wracamy do starych nawyków, a wygłodzony organizm w obawie przez kolejnymi okresami zmniejszonej ilości pokarmu magazynuje jego nadmiar w postaci tłuszczu. W ten sposób dopada nas efekt jo-jo. Kolejna dieta to kolejny krok do tego, aby potem przytyć jeszcze więcej. Jeśli chcemy schudnąć nie możemy myśleć o diecie jako czymś z czym będziemy męczyć się jakiś czas, a potem znowu wrócimy do naszych starych nawyków. Aby schudnąć trzeba zmienić styl życia. Na zawsze. Dla wielu ludzi to brutalna prawda, z którą nie chcą się pogodzić. Dlatego wygrać walkę z otyłością i utrzymać wagę udaje się tylko 20% tych, którzy próbowali. Jeśli już zdecydujemy się na to, że chcemy zrzucić zbędne kilogramy i poprawić nasze zdrowie, warto udać się do lekarza, który powie nam co i jak powinniśmy robić aby sobie nie zaszkodzić. Czasami potrzebne jest też wsparcie psychologa, bo zmiany jakie musimy poczynić nie dotyczą tylko naszej fizyczności, one przede wszystkim muszą nastąpić w głowie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz